Własna działalność gospodarcza – co musisz wiedzieć?

Bardzo dużo osób w swoim życiu zastanawia się czy założyć jakąś swoją działalność gospodarczą, czy lepiej iść po prostu do kogoś do pracy i być czyimś pracownikiem. Wielu z tych osób decyduje się jednak na założenie własnej działalności gospodarczej. Nie jest to jednakże wcale takie proste jakby nam się to mogło wydawać.

Chcąc założyć swoją własną firmę trzeba się najpierw dobrze zapoznać z rynkiem pracy oraz ofertą na co tak na prawdę jest zapotrzebowanie. Kolejną bardzo istotną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przed założeniem własnej działalności to branża, którą chcemy się w przyszłości zajmować. Ważne jest, żeby było to to co się tak na prawdę lubi oraz na czym się zna, ponieważ będziemy temu biznesowi poświęcać bardzo duża czasu, a więc istotne jest, żeby to było coś takiego co będzie nam sprawiało przyjemność.

Niezbędne czynności, które musimy wykonać, aby założyć własną działalność gospodarczą

Rzeczą, od której musimy w sposób formalny zacząć zakładanie własnej firmy jest wpisanie jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby tego dokonać należy wejść na stronę internetową mieszczącą się pod adresem: firma.gov.pl i wypełnić na niej formularz CEIDG.

Kolejną czynnością, którą trzeba wykonać, to zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu złożenia dokumentu ZAU (rejestracja do wszystkich składek) lub dokumentu ZZA (rejestracja jedynie do składki zdrowotnej w przypadku, kiedy jednocześnie jest się zatrudnionym na umowie o pracę, ale z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne wynagrodzenie krajowe lub kiedy chce się skorzystać z ulgi na start).

Następnie musimy się udać do Urzędu Skarbowego w celu nadania numeru NIP. Jeśli wcześniej mieliśmy już nadany numer NIP to pozostaje on bez zmian, a w przypadku gdy nie mieliśmy numeru NIP to zostaje on nadany podczas realizacji przez Ministerstwo naszego wniosku CEIDG.

Kiedy już te wszystkie czynności mamy za sobą, to trzeba się jeszcze udać do banku celem założenia rachunku firmowego i następnie poinformować o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Skarbowy.

Poza tym ważne jest jeszcze to, żeby wyrobić sobie pieczątkę firmową, gdyż w wielu przypadkach mimo, iż nie ma wymogu, to ułatwia nam to sprawę.

Również posiadanie księgowej to indywidualna kwestia każdej osoby, ponieważ nie wszyscy potrzebują korzystać z jej usług. Wiele osób samemu czuje się na siłach, aby prowadzić księgowość własnej firmy, a co za tym idzie nie mają dodatkowych kosztów związanych z wyprowadzaniem dokumentacji.

Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest więc wcale tak strasznie skomplikowane jakby mogło nam się wydawać. Istotne jest jednak to, aby przez przystąpieniem do załatwienia wszelkich spraw związanych z rejestracją własnej firmy poradzić się osoby, która jest dobrze zorientowana w tych tematach oraz jest w stanie nam pewne rzeczy podpowiedzieć. Dzięki temu wszystko uda nam się sprawniej załatwić i nie będziemy mieli wielu wątpliwości jak pewne rzeczy zrobić żeby było dobrze.

One Reply to “Własna działalność gospodarcza – co musisz wiedzieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *