PowerPoint na komputery Apple Mac

Power Point na komputery Apple Mac

Komputery Mac to wspaniałe i wszechstronne urządzenia. Podobnie jest z dedykowaną na system macOS aplikacją do tworzenia prezentacji, Keynote. Wyobraźmy jednak sobie sytuację, gdy z pewnych względów chcielibyśmy skorzystać z jakiejś alternatywy dla tego programu. Z pomocą przychodzi wtedy nam…

Microsoft PowerPoint

PowerPoint to prawdopodobnie najpopularniejszy program do tworzenia prezentacji. Często używany jest także jako definicja aplikacji do pokazu slajdów. ,,Prezentacja w PowerPoincie” jest kombinacją niemal nagminnie stosowaną w większości biur i przedsiębiorstw, niezależnie od tego, czy faktycznie używany jest PowerPoint, czy produkt innej firmy. Przyjrzyjmy się zatem kilku podstawowym opcjom tego znanego składnika pakietu MS Office, tym razem jednak w wersji na komputery Mac.

Podstawy

Zaraz po utworzeniu i otwarciu pliku z nową prezentacją, naszym oczom ukazuje się komunikat Kliknij, aby dodać pierwszy slajd. Jest to slajd tytułowy, gdzie możemy dodać zarówno tytuł, jak i podtytuł. Jeżeli zamiast podtytułu chcemy uzyskać miejsce dla innej zawartości (zdjęcie, plik multimedialny lub inne), nic nie stoi na przeszkodzie. We wstążce NARZĘDZIA GŁÓWNE, w sekcji Slajdy, rozwijamy menu Układ. W nim uzyskujemy dostęp do wielu motywów pakietu Office. Możemy łatwo porównać dwie ilustracje, lub wprowadzić zawartość wraz z towarzyszącym jej podpisem. Dokładnie to samo menu możemy rozwinąć podczas kliknięcia w ikonę Nowy slajd. Wiemy już zatem, jak dodać nowy slajd. Po wejściu w nowo powstały slajd dodać możemy tekst, tabelę, wykres, grafikę, obraz bądź wideo.

Szablony wyglądu slajdów

W Microsoft PowerPoint istnieje możliwość dobrania odpowiednich do naszych potrzeb szablonów, zmieniających stylizację danego slajdu. We wstążce PROJEKTOWANIE mamy wgląd do różnych typów teł. Wybór jest bardzo duży, a ponadto do większości z nich możemy dobrać dodatkowo warianty kolorystyczne. Aplikować je możemy do wszystkich lub pojedynczych slajdów.

Przejścia

Gdy już stworzymy kilka slajdów, warto dokładniej przyjrzeć się efektom przejścia. Dzięki nim osiągniemy bardzo przyjemne dla oka, estetyczne animacje wyświetlane między jednym slajdem a drugim. Trzeba przy tym dodać, iż z wersji nas wersję pakietu Office, rodzajów przejść jest coraz więcej, toteż warto w miarę możliwości używać edycji najbardziej aktualnej. Czas trwania przejścia jest w pełni edytowalny, podobnie jak dźwięk towarzyszący przejściu. Z oczywistych względów animacja z dźwiękiem uruchamiana jest nie podczas projektowania, a w trakcie podglądu (klawisz F5, bądź odpowiednia ikona w lewej części wstążki).

Animacje

Każdy element (tekst, obrazek lub inne) może podczas pokazu slajdów pojawiać się przy pomocy odpowiedniej animacji. Ma to nie tylko na celu wizualne uatrakcyjnienie pokazu, lecz także przykuć uwagę widza na konkretnym elemencie. We wstążce ANIMACJE możemy dokonać wyboru interesującej nas animacji. Uprzednio należy oczywiście mieć zaznaczony ten element, który chcemy animować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *