Panele, które promują ekologię

Nie ma co ukrywać, że odnawialne źródła energii przyjmują się w Polsce powoli. W porównaniu z krajami Europy Zachodniej ich popularyzacja przebiega wolniej, a sami obywatele wciąż nie są jakoś szczególnie zainteresowani ,,zieloną energią”. Jednak także w

Polsce zwiększa się grupa śmiałków, mających odwagę zainwestować w panele fotowoltaiczne. Na przekór powątpiewaniom krewnych i złośliwościom sąsiadów decydują się położyć instalację i samodzielnie przekonać się, ile da im nowoczesna fotowoltaika. Dzięki takim ludziom odnawialne źródła energii w kraju nad Wisłą w ogóle jakąś szansę. To najlepsza reklama ekologii. Zdecydowanie skuteczniejsza niż nawet najbardziej zajadłe debaty naukowców czy demonstracje ekologów.

Ekologia się opłaca

Kiedy Kowalski montuje instalację fotowoltaiczną na swoim dachu, sąsiedzi się dziwią. Potem z nutką satysfakcji obserwują przyjazd pracowników elektrowni, którzy zapewne pojawili się w celu naprawienia awarii. Nie zawsze tak jest, często chodzi o podłączenie prywatnej instalacji do sieci zewnętrznej. Po pewnym czasie, kiedy panele już działają, pojawiają się pierwsze pytania do inwestora. ,,I jak panie sąsiedzie? Opłacało się wydawać tyle pieniędzy na te szkiełka na dachu?”. Tak, opłacało się – z dumą może powiedzieć pan Kowalski. Po pierwsze dlatego, że pieniądze wydane na zakup paneli i inwertera zwracają się już po kilku latach. Potem za energię w ogóle się już nie płaci. To istotne także w kontekście zapowiedzianych podwyżek cen za prąd. Fotowoltaika może opłacać się jeszcze bardziej, jeżeli zainwestuje się w bardziej rozbudowaną instalację i zdecyduje na ogrzewanie elektryczne.

Promocja ekologii

Każda osoba, która zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną na swoim domu, może być z siebie dumna. Nie tylko dlatego, że chroni środowisko i planetę, ale także ze względu na promowanie ekologicznego trybu życia. Dachy, na których leżą panele fotowoltaiczne, to lepsza reklama niż nawet największe banery i plakaty. Pokazują one bowiem niedowiarkom, że fotowoltaika rzeczywiście działa. A skoro decydują się na nią kolejne osoby, to musi się też opłacać. Aż dziw bierze, gdy człowiek zacznie się zastanawiać nad wciąż niewielką skalą zastosowania odnawialnych źródeł energii w Polsce. Są one przecież nie tylko przyjazne środowisku oraz zdrowiu, mogą prowadzić też do znacznego ograniczenia kosztów ponoszonych na energię. Pozostaje mieć nadzieję, że do obywateli dotrą w końcu te argumenty.

Czy fotowoltaika ma w Polsce szanse?

Zdecydowanie tak, choć z pewnością pomogłaby polityka bardziej przyjazna odnawialnym źródłom energii. Póki co zrobiono w tym kierunku niewiele. Czas płynie, a prywatne osoby wciąż nie doczekały się lepszych stawek za nadprodukcję energii z paneli fotowoltaicznych. Gdyby udało się jeszcze na tym zarobić, z pewnością popularyzacja fotowoltaiki odbywałaby się sprawniej. Na to jednak trzeba będzie zapewne jeszcze poczekać, w międzyczasie licząc na pomysłowość, wyobraźnię oraz odwagę obywateli przeznaczających swoje ciężko zarobione pieniądze na panele fotowoltaiczne.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *