Kilka słów o relacjach

Motyw relacji damsko-męskich jest powszechny w literaturze od zarania dziejów.Według zasady Kalos i Kagathos ludzie, a w szczególności sportowcy musieli być piękni i dobrzy. To samo dotyczyło relacji międzyludzkich. One jednak w odróżnieniu od sportu są w zdecydowanie większym stopniu burzliwe i nieprzewidywalne i tak były ukazywane w mitologii greckiej, a później opisywane przez takich pisarzy jak Homer, Ezop czy Safona.

Popularnym motywem literackim, przedstawiającym kobiety w utworach literackich był femme fatale, czyli najprościej, mówiąc kobieta fatalna. Wzięło się to od roli jakie zajmowały w życiu mężczyzn i jaki wpływ na nich wywierały, przykład Lady Makbet postać z „Makbeta” Williama Szekspira. Jest w tej postawie przysłowiowe ziarenko prawdy. W XXI wieku przyjęła się wszechobecna opinia, że to kobiety zaczynają rządzić światem.

Wypierają z różnych stanowisk mężczyzn, przykład szkół, w których jeszcze 100 lat wcześniej nie udałoby się znaleźć nauczycielki, gdyż za wychowanie młodzieży w szkołach byli odpowiedzialni mężczyźni; stąd też słowo nauczyciel jest rodzaju męskiego. W dzisiejszym świecie nawet pozorne ośrodki władzy mężczyzn można podważyć. Powodem jak się można domyślać są kobiety.

To skomplikowane

Uznaje się, że przyjaźń damsko-męska nie istnieje. Nie jest to jednak takie jednoznaczne. Obiektywnie, przyglądając się faktom każda relacja pomiędzy kobietą a mężczyzną zaczyna się od poznania, następnie koleżeństwa, kolejnym etapem jest przyjaźń i dopiero na samym końcu miłość. Zakochanie się od pierwszego wejrzenia bez stadium przyjaźni występuje tylko i wyłącznie w filmach romantycznych, idąc dalej tym tropem w niskobudżetowych romansidłach. Prawdą jest, że znajdą się pary, które powiedzą „kochamy się od samego początku. Zgoda. Trzeba jednak podejść do tematu trochę go okrążając.

W miłości najważniejsze jest zaufanie, czasem buduje je się przez długie lata. Podstawowym wyznacznikiem dobrego związku i to każdy musi przyznać jest przyjaźń. To właśnie ona jest podstawą do budowania czegokolwiek więcej. W ten oto sposób jasne się zdaje, że przyjaźń jest jednym z bardziej zaawansowanych stadium relacji damsko-męskich.

Daj mi spokój

Kobiety z wrodzoną zdolnością przemiany w femme fatale potrafią zakręcić wokół siebie atencję wielu mężczyzn. Finalnie czerpią korzyści z „władania”, a następnie, gdy towar posiada wadę wymieniają go na nowszy model wedle słów piosenki Kasi Klich „Lepszy model”. Jest to oczywiście opinia z mojej strony krzywdząca dla ogromnej rzeszy przedstawicielek płci pięknej, ale, patrząc na literaturę, seriale to częściej kobiety są postaciami stricte pasującymi do takiego katastroficznego obrazu. Drugą stroną medalu jest to, że mężczyźni częściej zdradzają swoje kobiety. Dzieje się to po prostu z głupoty. Mężczyźni bardzo często nie myślą w odpowiednich sytuacjach tą częścią ciała, którą powinni i potem wedle przysłowia zbierają burzę. Drążąc temat dalej.

Uszczypliwi zauważą, że podczas zdrady wielu mężczyzn tłumaczy się tym, że kobieta go uwiodła, że nie potrafił postawić się jej mocy wdzięku. Jest to poniekąd prawda, ale w żadnej mierze nie usprawiedliwia go z popełnionego czynu. Trzeba jednak przyznać, że jest to kolejny dowód, świadczący o prawidłowości tezy, która brzmi kobieta to „femme fatale”. W podsumowaniu należałoby tylko dodać zdanie uzupełnienia do tego oskarżenia. Jeśli kobiety to stworzenia katastroficzne, na miarę kusicielki Ewy to faceci to po prostu w wielu sytuacjach pospolite świnie i głupcy.

Więcej informacji

Zobacz informacje o relacjach damsko-męskich. Sprawdź stronę https://www.uwodzenie.org/ – blog o uwodzeniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *