Jakie są podstawowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko wystawianie faktur sprzedaży czy paragonów. To także obowiązki podatkowe i pokrywanie wielu innych wydatków, bez których nasza dalsza działalność nie da rady funkcjonować. O ile auto służbowe czy koszty reklamy u firmy zewnętrznej nie są koniecznością, o tyle sprawy podatkowe i podstawowe rachunki już tak.

Składki ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne

Do absolutnie podstawowych i obowiązkowych opłat przy prowadzeniu działalności należą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Składki ZUS płatne są w zależności od rodzaju firmy. Jednostki i firmy budżetowe płacą do 5-go następnego miesiąca. Jeżeli opłacamy składkę wyłącznie za siebie – do termin mamy do 10-go następnego miesiąca. Jeżeli zaś zatrudniamy pracowników ta data to 15-ty następnego miesiąca. Ważne! ZUS za moment wpłaty uważa dzień w którym środki trafiły na ich konto.

Minimalne kwoty jakie każdy przedsiębiorca musi ponosić w 2018 roku to:

Składki społeczne – 778,14 zł
Składki zdrowotne – 319,94
Fundusz Pracy – 65,31
Składka Chorobowa (dobrowolna) – 65,31
Łącznie 1163,39 lub 1228,70 z dobrowolną składką chorobową.

Od roku 2019 zapowiedziana jest podwyżka do kwot:

Składki Społeczne – 834,55
Składki zdrowotne – jeszcze nieznana
Fundusz Pracy – 70,05
Składka Chorobowa (dobrowolna) – 70,05
Podatek VAT i dochodowy

Jeżeli zarejestrowaliśmy się jako płatnik VAT, co miesiąc lub co kwartał będziemy musieli płacić do Urzędu Skarbowego podatek VAT. Termin płatności to zawsze 25 dzień następnego miesiąca lub rozpoczętego kwartału.

Jeżeli wystawiamy faktury/rachunki i zarabiamy, to nie ominie nas podatek dochodowy. Urząd Skarbowy czeka na wpływ

  • do 7-go następnego miesiąca w przypadku karty podatkowej,
  • do 20-go następnego miesiąca w pozostałych przypadkach.

Stawka podatku dochodowego na zasadach ogólnych wynosi 18% do 85 528 zł oraz 32% powyżej tej kwoty. Kwot wolna od podatku to 8000 zł w roku 2018.

Możliwe jest również płacenie podatku liniowego – wynosi on 19%, jednak tam nie występuje kwota wolna od podatku.

Kwotę podatku do zapłaty w przypadku karty podatkowej ustala naczelnik właściwego urzędu skarbowego.

Opłaty za prowadzenie księgowości

Oprócz obciążeń podatkowych, przedsiębiorca najczęściej nie jest w stanie ominąć paru innych wydatków. Jednym z nich są koszty obsługi księgowości. Tutaj do wyboru mamy usługi biura rachunkowego lub programu online do fakturowania i prowadzenia księgowości. Miesięcznie może to być od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych w zależności czy prowadzimy pełną księgowość, czy uproszczoną (KPiR). Istotne są tutaj również liczba zatrudnionych i jak bardzo rozbudowaną firmą jesteśmy.

Rachunek za telefon i Internet

Obecnie zdecydowana większość przedsiębiorców korzysta z telefonu komórkowego i dostępu do Internetu. Tych comiesięcznych wydatków zdecydowanie nie ominiemy. W zależności od wybranej oferty zapłacimy od kilkudziesięciu złotych do nie więcej niż 200.

Lokal i czynsz

Gdzieś tą siedzibę jednak mamy i za lokal trzeba zapłacić. Koszt to nawet kilkaset złotych chyba, że wykorzystamy nasz lokal zamieszkania (jednak tam też płacimy czynsz, który możemy wrzucić w koszty). Opcjonalnie jeżeli potrzebujemy adresu tylko do rejestracji, można skorzystać z wirtualnych biur – max do 200 złotych miesięcznie.

Inne koszty

Reszta jest uzależniona już od prowadzonej działalności. Mogą to być: zakup sprzętu komputerowego, koszt domeny i serwera jeżeli posiadamy stronę internetową, zakup towarów jeżeli prowadzimy sklep, koszty reklamy, materiałów biurowych czy paliwa, jeżeli posiadamy samochód i wykorzystujemy go służbowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *