Jak zostać freelancerem?

Wiele osób, które zmęczone są pracą na etacie, postanawia zostać freelancerami. Jak zostać freelancerem i czy każdy może wykonywać taką pracę ? W poniższym tekście opiszemy dokładnie z czym związany jest taki rodzaj pracy i kto może zostać freelancerem.

Co to znaczy freelancing?

Słowo freelancing od pewnego czasu nie jest już żadną zagadką. Ten rodzaj pracy wszedł na rynek z dużym impetem, zagrzał sobie miejsce i wygląda na to, że nie zamierza nigdzie się ruszać. O popularności freelancingu może świadczyć chociażby ilość mitów na jego temat. Być może taka forma zatrudnienia nie przerosła jeszcze pracy na tradycyjnym etacie, niemniej wszystko kiedyś początkowało. Dlatego z pewnością freelancing ma duże szanse, aby w przyszłości stać się dużo bardziej popularną formą zatrudnienia, aniżeli tradycyjny etat. Zanim jednak do tego dojdzie ludziom potrzeba pewnej świadomości – jak zostać freelancerem i czy właściwie warto. Otóż wielu ludzi hamuje właśnie brak świadomości na tenże temat. Inni zaś nie wiedzą jak stać się freelancerem, dlatego wolą nie podejmować ryzyka. Oczywiście trzeba spełnić kilka wymogów, niemniej jednak ażeby stać się freelancerem, trzeba się przede wszystkim po prostu nim urodzić.

Zanim zostaniesz freelancerem

Zanim zdecydujemy się na porzucenie swojego etatu i przejdziemy na freelancing, powinniśmy poznać kilka istotnych sekretów, czyli to z czego zdawać sobie sprawę mogą tylko doświadczone osoby. Jak można się domyślić, początki bywają czasami trudne.

Jesteś freelancerem, czyli możesz być swoim własnym szefem, a to ogromna zaleta takiego typu pracy. Nikt nie będzie nad tobą stał i mówił ci, w jaki sposób masz wykonywać swoją pracę, nikt niczego od ciebie nie będzie wymagał i nie będzie ci też wciskał swoich złotych rad. Ponadto masz możliwość przebierania w klientach i możesz wybrać sobie tylko takie zlecenia, które będą spełniać twoje oczekiwania. Tak wygląda w skrócie teoria, ale praktyka bywa nieco inna. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z freelancingiem, to niestety raczej nie możesz sobie pozwalać na dowolność w dobieraniu klientów, bo zleceń jest niewiele i nie można w nich przebierać. Poza tym na początku nie będziesz miał stałych klientów i nikt na pewno o tobie nie słyszał, zatem musisz w pewien sposób uświadomić innych o swoim istnieniu na rynku, a najlepiej jest robić to właśnie dzięki zadowolonym klientom, którzy będą cię polecali swoim znajomym.

Jak już będziesz mieć tego swojego wymarzonego klienta, musisz spełniać jego wymagania, bo jak wiadomo klient ma zawsze rację. Na nic się zdadzą twoje tłumaczenia, że to ty jesteś specjalistą w swojej dziedzinie i że to ty znasz się najlepiej na rzeczy. To oni cię zatrudniają i to oni zapłacą ci za wykonanie zlecenia. Trzeba się liczyć z tym, że nie dostaniemy wynagrodzenia, jeżeli zadanie nie będzie wykonane według wskazówek klienta. Oczywiście można unikać trudnego klienta, ale na początku jest to niewskazane. Musimy stać się popularni i mieć dobrą opinię, dlatego lepiej dobrze wykonywać każde zlecenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *