Freelancing – czy jest dla wszystkich?

Praca jako wolny strzelec, czyli inaczej freelancing występować może w wielu formach. Obecnie, jedną z najczęściej spotykanych jest ta jako tłumacz lub copywriter. Sam freelance cieszy się pozytywną opinią, szczególnie pośród młodszych członków społeczeństwa i uważany jest – zazwyczaj stereotypowo – jako praca marzeń.

Wielu z nas profesja ta kojarzy się z dużą wolnością, swobodą twórczą, a przede wszystkim pracowaniem w tych godzinach, w których chcemy. Część z tych skojarzeń jest prawidłowa, jednak bycie wolnym strzelcem wcale nie jest tak łatwe i nieskomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Czy warto zaangażować się we freelancing?

Wolny strzelec posiadający specjalistyczne i kierunkowe umiejętności (grafik, informatyk, fotograf czy korektor) jest w stanie zarabiać bardzo dobre pieniądze. Jednak, same uzdolnienia w tym wypadku nie wystarczą, bowiem równie ważna będzie kreatywność, dostosowanie się do potrzeb klienta oraz pogodzenie się z tym, iż nie zawsze tworzyć będziemy treści nas interesujące i zadowalające. To klient w tej kwestii ma jedyną władzę, a freelancer jako usługodawca musi się do nich perfekcyjnie dostosować.

Im lepiej będziemy radzić sobie z oczekiwaniami klientów, a także autoreklamą naszej działalności, tym więcej będziemy w stanie zarobić. Zadania oraz zlecenia w profesji jaką jest wolny strzelec najczęściej oparte są na umowie o dzieło, dlatego zawód ten nie da nam nigdy gwarancji określonej wypłaty miesięcznej. W zależności od stałych zleceń możemy mniej więcej oszacować kwotę jaką otrzymamy w danym okresie. Jednakże, duża część prac skierowanych do freelancera jest okresowa i niestała. Tutaj też wychodzi jedna z największych wad i bolączek freelancingu, mianowicie brak pewności i bezpieczeństwa finansowego.

Duża swoboda i możliwości działania

Niepomierną zaletą jaką daje freelance jest duża swoboda działania. To my sami wyznaczamy sobie czas i miejsce na pracę oraz dostosowujemy ją do trybu naszego dnia. Nie odwrotnie, jak ma to miejsce w pracy stacjonarnej. Z pewnością, dla początkujących początkowe odnalezienie się w tym świecie może być skomplikowane, jednak gdy już stworzą sobie stałą i okresową siatkę kontaktów ze zleceniami dalsze rozwijanie będzie szło już dużo łatwiej. W pracy jako wolny strzelec obowiązkiem być również powinno ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności – bez tego przestaniemy bardzo szybko przestaniemy być atrakcyjnymi usługodawcami na rynku freelancerskim.

Mając pomysł na biznes, warto pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej, co ułatwi nam wystawianie faktur i rachunków naszym klientom. Oczywiście, postawienie na własną firmę powinno mieć dopiero miejsce, gdy będziemy w stanie zapewnić sobie przynajmniej średnie zarobki, pozwalające na utrzymanie i swobodne życie. Jest to o tyle ważne, iż własna działalność gospodarcza wymagać będzie od nas regularnej inwestycji i opłat z nią związanych. Toteż, freelancer jest teoretycznie zawodem dla każdego, kto posiada umiejętności mogące posłużyć innym ludziom, jednak nie zawsze nasz charakter i sposób życia pozwoli na pełne korzystanie z uroków bycia wolnym strzelcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *