Freelancerem być. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Freelancer to osoba, która pracuje zdalnie, samodzielnie organizuje sobie swój czas pracy. Opinie o tym trybie są naprawdę różne. Dużo osób ma pracę stałą, a dorabiają sobie jako freelancerzy i nie chcą zrezygnować ze swojej pracy stałej. Uważają, że praca zdalna to zbyt duże niebezpieczeństwo. No cóż, mają rację. Wystarczy, że nasz tekst bądź inne nie zostanie zaakceptowane lub istnieje szansa na trafienie na nieuczciwego zleceniodawcę. Jak to z tym jest?

Czy nadaję się na freelancera?

W zależności od specjalności, których de facto jest dużo, powinniśmy mieć w czymś talent i tą rzecz lubić. Tak więc jeśli chcemy pisać teksty do internetu na zlecenie naszym talentem powinno być lekkie pióro i kreatywność albo jeśli chcemy zostać fotografem – kochać fotografię i robić naprawdę dobre zdjęcia + umieć je obrobić w programie graficznym. Drugą bardzo ważną rzeczy jest… systematyczność. Tą poprzeczkę tylko nieliczni są zdolni przeskoczyć. Osoba chcąca zostać freelancerem musi mieć dużą motywację, silną wolę i pracować nawet wtedy, kiedy bardzo jej się nie chce. W tej pracy terminy są świętością, a zleceniodawcy nie zawsze będą czekać kilka dni więcej zanim tekst zostanie wysłany. Trzeba tak zaplanować czas, aby starczyło nam na zlecenia oraz na życie prywatne.

Najtrudniejsze są mobilizacja i rozpraszacze

Niechęć do swojej pracy, nawet chwilowa, może przyjść niespodziewanie i tylko od nas zależy, czy się poddamy czy też będziemy walczyć dalej. Praca nad zleceniem wielokrotnie jest ciężka, wymaga dużo pracy i zaangażowania – ale opłaca się.

Pracując w domu np. przy komputerze jesteśmy narażeni na rozpraszacze typu facebook, youtube. Wydaje nam się, że wejdziemy tylko na chwilę a w rezultacie zostajemy tam dłużej niż powinniśmy. Mimo wszystko w pracy na etacie bardziej skupiamy się na swoich zadaniach.

A może jednak praca na etat?

Jako freelancer nie mamy pewnej stałej wypłaty raz w miesiącu – wszystko zależy od ilości zleceń, które zrealizujemy oraz ich wycen. Nie będzie nam przysługiwał urlop płatny/zwolnienie lekarskie – tak więc jeśli będziemy mieli zlecenie i jego deadline to mamy dwa wyjścia: albo będziemy z gorączką robili to, co do nas należy, albo dogadamy się ze zleceniodawcą. Drugą ważną sprawą jest samodzielne odprowadzanie składek i cała papierkowa robota, która na etacie by nas nie dotyczyła.

Wszystko ma swoje wady i zalety. Jako pracownicy na etacie mamy nad sobą przełożonego oraz klarowne zadania do wykonania. Jako freelancer nie mamy nad sobą nikogo (poza terminami) ale zadania mogą okazać się niejasne lub co gorsza możemy mieć trudności w zrozumieniu wizji zlecenia interesanta. Możemy też trafić na osobę, którą „spóźnia” się z przelewem za naszą ciężką pracę. Takie sytuacje są bardzo frustrujące.

Czy pracując zdalnie, będę samotny?

Możliwe. W pracy na etacie zawsze można z kimś pogadać, wyjść gdzieś. Często są organizowane wycieczki, delegacje czy po prostu spotkania integracyjne albo zwyczajnie mamy jakiś kontakt z cywilizacją mijając się przy stoliku. Jeśli decydujemy się na pracę w domu nie mając koło siebie rodziny, to samotność zacznie nam doskwierać i to bez względu na to jak bardzo zarzekamy się, że mamy dość ludzi. Z biologicznego punktu widzenia człowiek pragnie towarzystwa, nawet jeśli twierdzi, że nie.

Potrzebuję gotówki… Chyba wezmę kredyt

Nie tak szybko! Osoba, która pracuje jako freelancer bez założonej działalności gospodarczej jest mało wiarygodna z perspektywy banku. W każdej chwili może jej powinąć się noga i nie ma tutaj gwarancji, że dalej będzie zarabiać dzięki np. pracy stałej. Wiąże się to z tym, że z tą osobą będą problemy w przyszłości. Oczywiście sytuacja wygląda inaczej, jeśli będziemy mieli założoną działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *