Freelancer, czyli kto? Lista wolnych zawodów

Każdy z nas ma inną wizję pracy na całe życie. Niektórzy marzą o dobrze płatnej pracy etatowej, która pozwoli na spokojne życie. Inni nie wyobrażają sobie, że można pracować przez wiele lat w tej samej firmie i cały czas wykonywać te same czynności. Istnieje też jeszcze jedna kategoria pracowników, takich, którzy wymarzyli sobie status freelancera dający tyle swobody ile to tylko możliwe w świecie, w którym pieniądz jest głównym motywatorem. 

Freelancing, co to jest? 

Freelancing to praca bez etatu, a freelancer to tzw. wolny strzelec, termin znany od bardzo dawna. Freelancerem jest osoba wykonująca zawodowe czynności na rzecz zleceniodawcy. Obie strony łączy umowa, jednak nie jest to tzw. umowa o pracę, czy inaczej mówiąc, praca etatowa. Freelancer podpisuje ze zleceniodawcą umowę innego rodzaju, jej charakter podlega w ostatnim czasie sporym przemianom. Najważniejszą cechą pracy freelancera jest to, że pracuje on całkowicie na własny rachunek. Samodzielnie poszukuje pracy, sam ustala sobie ilość godzin jakie musi na nią poświęcić, wykonuje ją w miejscu dla siebie najbardziej dogodnym.

Zmieniający się wciąż rynek pracy w ostatnim czasie mocno rozszerzył katalog freelancingu, zawodów, które można w ten sposób wykonywać. Najczęściej jednak freelancer, czyli wolny strzelec wykonuje jedną z twórczych profesji.

Freelancer – najpopularniejsze zawody 

Najczęstsze wykonywane zawody w katalogu freelancingu to:

  • grafik komputerowy
  • artysta plastyk
  • copywriter
  • tłumacz, również przysięgły
  • korektor
  • dziennikarz
  • projektant stron internetowych
  • fotograf
  • trener personalny
  • coach

Praca freelancera nie dla wszystkich

Praca freelancera jest niezwykle atrakcyjna, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie niezależność i nie wyobrażają sobie pracy w strukturze zależności personalnej. Ale jednocześnie wymaga ona bardzo specyficznych cech charakteru. Bez samodyscypliny, konsekwencji, przebojowości i wielu umiejętności praktycznych można skazać się na bezrobocie. Freelancer musi nie tylko sam znaleźć sobie zatrudnienie, ale też samodzielnie wykonać pracę, bo nikt inny nie jest w stanie go zastąpić. Musi samodzielnie pilnować wszystkich terminów, zadbać o właściwe narzędzia, egzekwować wynagrodzenie, rozliczyć go. Freelancer sam jest dla siebie specjalistą marketingu, PR-u, księgowości, musi też być dobrym negocjatorem. Freelancing to praca na wiele etatów, angażująca i wyczerpująca.

Freelancer, który tak marzył o samodzielnym decydowaniu o swoim czasie pracy, nie musi już o niczym decydować, jest w pracy przez 24 godziny.

Freelancer nieustannie musi się rozwijać 

Aby utrzymać się z pracy wolnego strzelca freelancer musi cały czas się rozwijać, starać się być coraz lepszym w swojej dziedzinie. Tylko tak pokona konkurencję i przekona do siebie zleceniodawcę. Nieustanne podnoszenie wobec siebie wymagań cechuje najlepszych na tym rynku. Dopiero wtedy freelancer staje się prawdziwym partnerem dla zleceniodawcy i może dyktować warunki. Jego siła tkwi w talencie i predyspozycjach psychicznych do wykonywanego zawodu.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *