Czy freelancing jest lepszy od pracy na etacie?

W dzisiejszych pełnych zabiegania czasach ludzie próbują znaleźć odpowiednią dla siebie pracę. Taką, która pozwoli, im nie tylko zarobić pieniądze ale także sprawi im radość. Nie jest to wcale takie proste. Co ma bowiem zrobić osoba, która lubuje się w jakiejś dziedzinie, lecz z różnych powodów nie może podjąć pracy w tej branży. Co to mogą być za powody?

Najróżniejsze, zaczynając miejsca zamieszkania, a kończąc na tym, że ktoś może nie chce pracować w wyznaczonych godzinach. Jednak dzięki rozwojowi internetu nastąpiła także zmiana na rynku pracy. Kontakt między osobami poszukującymi pracy a ludźmi ją zlecającymi stał się dużo prostszy. Od jakiegoś czasu coraz popularniejszym zajęciem staje się freelance. Co to takiego jest? W zasadzie jest to podjęcie się wyznaczonego zajęcia za pieniądze. Zostajemy zatrudnieni do zrealizowania konkretnego zlecenia i to za nie dostajemy pieniądze. Nie ma tutaj żadnej umowy o prace, ani też wyznaczonych godzin. Dostajemy termin i to od nas zależy czy rozłożymy sobie pracę równomiernie w czasie, czy też może będziemy ścigać się z goniącym nas terminem.

Freelancing czy lepszy niż praca na etacie?

Zasadniczo freelancerem może zostać każda osoba, która ma określoną wiedzę oraz posiada spore pokłady samozaparcia. Należy pamiętać, że ta forma zatrudnienia różni się od zwykłej pracy na etacie. Jesteśmy sami sobie szefem, a co za tym idzie, to nas spoczywa pełna odpowiedzialność. Oznacza to, że jeżeli nie wyrobimy, się w terminie to będzie nasz problem, a nie naszego przełożonego. Nie będziemy mogli sobie pójść na zwolnienie czy też urlop. Freelancer zarabia, wtedy gdy pracuje. Czy jest o lepsza forma zarabiania niż praca na etacie? Trudno to jednoznacznie stwierdzić bowiem wszystko zależy od konkretnej osoby. Należy zadać sobie pytanie, czy posiadamy odpowiednie predyspozycje do podjęcia takiego zajęcia. Pierwsza sprawa to czy potrafimy się odpowiedni zmobilizować. Nikt nie będzie, nad nami stał, mówiąc, byśmy wzięli się do pracy, bo czas się kończy. Powinniśmy także umieć w łatwy sposób nawiązywać relacje z ludźmi. Musimy umieć sami znaleźć naszego klienta, kiedy nie mamy, jeszcze wyrobionej renomy nikt nie przyjdzie, do nas oferując nam zlecenie. Kolejną ważną cechą przyszłego freelancera jest cierpliwość. Nie możemy oczekiwać od razu kolosalnych zysków. Należy wiedzieć, iż budowa renomy pozwalającej dyktować warunki trwa, a sukces nie pojawia się z dnia na dzień. Nie należy także zapominać o sprawach formalnych. Powinniśmy orientować się w umowach o dzieło oraz podatkach, które musimy zapłacić od tego, co zarobimy. Można co prawda wynająć do tego profesjonalne biuro, jednak gdy jesteśmy, dopiero na początku swojej kariery może być to zbyt drogi wydatek.

Jakie korzyści daje praca w freelancingu?

Podstawową zaletą jest wolność. Możemy pracować wszędzie. Załóżmy, że jesteśmy grafikiem komputerowym. Potrzebujemy jedynie komputera ze specjalistycznymi programami oraz dostępu do internetu. Dzięki temu nie jesteśmy przywiązani do jednego konkretnego miejsca. Jest to spora korzyść szczególnie dl ludzi, którzy lubią podróżować. Kolejnym plusem jest to, że wszystko zależy od nas. To my sami wyznaczamy sobie cele, nie mamy nad sobą szefa, który każe nam robić coś, czego nie chcemy.

Czy są jakieś wady?

Jest tutaj spora dawka niepewności. Nie mamy pensji, która wpływa na nasze konto co miesiąc niezależnie od tego, jak długo pracowaliśmy. Tutaj wszystko zależy od naszych wyników. Jedynym sposobem na zwiększenie naszych zarobków jest praca oraz budowanie marki. Należy wiedzieć, że na początku, kiedy nikt nas jeszcze nie zna, może być trudno dostać duże i dobrze płatne zlecenia.

One Reply to “Czy freelancing jest lepszy od pracy na etacie?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *